poniedziałek, 24 stycznia 2022

Wycieczki do angielskich ogrodów - Anglia Północna 2022

 
W związku z tak dużą atrakcyjnością tej części Wielkiej Brytanii - w roku 2022 postanowiłam  kolejny raz zaprosić wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli na wycieczkę po ogrodach Anglia Północna. Wybierzemy się do hrabstw Derbyshire oraz Yorkshire ... stare i nowe ogrody, piękne posiadłości, wiekowe zamki i bajeczne, średniowieczne miasteczka.


Będziemy chodzić swoimi szlakami, ale i podążać za ogrodami odwiedzonymi, nakręconymi i pokazanymi przez Maję w kilku programach na TVN. A więc przed wyjazdem już możecie poznać większość miejsc, do których się wybieramy. 

Na wycieczkę w roku 2022  proponuję Państwu termin wyjazdu: 

29 czerwiec - 3 lipiec 2022
           
Cena: 795  Funtów Brytyjskich od osoby bez przelotu

HotelBest Western Plus The Quays Hotel Sheffield 

Autokar: Johnsons Coach & Bus Travel, Liveridge House, Liveridge Hill, Henley-in-Arden, Warwickshire,  B95 5QS,  Anglia
PROGRAM WYCIECZKI:


Dzień 1. ŚRODA

Wczesnym rankiem spotkanie na lotnisku Londyn Luton (rano przylatują samoloty WizzAir z Warszawy, Krakowa i Katowic. Samoloty z innych miast przylatują o innych godzinach, więc trzeba to dopasować i umówić indywidualnie z organizatorem wycieczki).  

O godzinie 9 rano odbiór uczestników wycieczki z lotniska i przejazd autokarem po autostradzie M1 w kierunku północnym. Postój w fantastycznym centrum ogrodniczym Harlestone Heath. Około godziny 12.00 wspólny lunch oraz zwiedzanie jednego z moich ulubionych angielskich ogrodów w Coton Manor Gardens, w hrabstwie Northamptonshire.
Jest tu wspaniała szkółka roślin ...

... a także piękny ogród ziołowy i wiele więcej.


Po odwiedzinach Coton Manor wracamy na autostradę M1 i jedziemy dalej na północ do naszego hotelu w Sheffield.
Dzień 2. CZWARTEK

Po śniadaniu wyjazd do ogrodu Chatsworth House.

CHATSWORTH w hrabstwie Derbyshire to unikalne miejsce. Ta ogromna posiadłość fascynuje zarówno historyków, architektów oraz wielbicieli sztuki jak i ogrodników, przyrodnkiów, fotografików i ogólnie wszystkich ludzi wyczulonych na piękno. Położona jest wśród urzekających pejzaży angielskiego Peak District, a jej ogrody, parki oraz polany pokrywają malownicze wzgórza i doliny.
Pierwszy pałac wraz z ogrodami w stylu Elżbietańskim stworzyła tu już w roku 1552 legendarna Bess of Hardwick, która była pramatką rodu Cavendish - obecnie jednej z najbogatszych rodzin w Wielkiej Brytanii. Poprzez kolejne stulecia rodzina dobudowywała i zmieniała wygląd posiadłości. W XVII wieku pałac otaczały rozległe barokowe partery, aleje widokowe, szpalery, boskiety oraz bardzo formalne nasadzenia z przycinanych drzew i krzewów. Istniała tu już imponująca Kaskada oraz Wielki Kanał.

Wraz z XVIII wiekiem przyszła moda na naturalistyczne parki krajobrazowe - formalne partery zostały więc zastąpione zielonymi połaciami trawy oraz parkiem według projektu Lancelot'a Brown'a. Drzewa do parku projektant sprowadzał aż z Ameryki Północnej!

W latach 20tych XIX wieku krajobraz został ponownie przekształcony przez słynnego projektanta parków, architekta oraz polityka Sir Joseph'a Paxton'a. Paxton nadał Chatsworth modniejszego i trochę bardziej formalnego wyglądu. W tym czasie wybudowano tu nowe oranżerie oraz rozległe ogrody skalne.Joseph Paxton miał ogromne ilości energii i był oszalały na punkcie ogrodów. Projekt rewaloryzacji posiadłości w Chatsworth był dziełem jego życia. Przyjaźnił się ówczesnym księciem i jego również zaraził swoją pasją. Oto jak Paxton opisał swój pierwszy dzień pracy w Chatsworth:

" (...) zjawiłem się w Chatsworth o wpół do piątej rano (...) jako, że o tak wczesnej porze nie było nikogo widać, przeszedłem przez bramę cieplarni obok starej, krętej drogi, obejrzałem ogród i rozejrzałem się wokół domu. Następnie zszedłem do ogrodu warzywnego, wspiąłem się na mur zewnętrzny i obejrzałem całe miejsce, po czym zapędziłem ludzi do pracy o szóstej. Potem wróciłem do Chatsworth i Thomas Weldon pokazał mi urządzenia wodne, a później poszedłem na śniadanie z biedną, drogą panią Gregory i jej kuzynką. Ta ostatnia zakochała się we mnie, a ja w niej, i tak zakończył się mój pierwszy poranek w pracy w Chatsworth, przed dziewiątą."
(tekst zaczerpnięty z "Historii Ogrodów" Peneopy Hobhouse).

Poza ogrodami ozdobnymi (które są ogromne!!!) jest tu także spory ogród kuchenny połączony z uprawą kwiatów do wazonu:
Po wizycie w Chatsworth House przejazd do Sheffield Botanical Gardens - ten ogród warto odwiedzić chociażby ze względu na niesamowite oranżerie i ciekawa kolekcję roślin.
Nam z Mają podobało się tutaj bardzo bardzo ... cieszę się, że będę mogła pokazać to miejsce podczas wycieczki. Po wizycie w ogrodzie botanicznym odwiedzimy także Sheffield. Po zwiedzaniu zjemy obiad w pubie i powrót do hotelu.

Dzień 3. PIĄTEK

Po śniadaniu wyruszymy na podpój cudnego średniowiecznego zamku oraz ogrodu w Haddon Hall w hrabstwie Derbyshire. Zamek wzniesiono na wzgórzu, w malowniczym krajobrazie łąk i zakolach rzeki Wye.


Pierwszy zamek wybudowano tu w jedenastym wieku dla nieślubnego syna króla Anglii Wilhelma Zdobywcy. Miejsce to rozwijało się przez następne stulecia, do końca siedemnastego wieku, potem popadło nieco w zapomnienie, ale właśnie to uratowało jego charakter. Dzisiaj zamek oraz ogrody udostępnione są do zwiedzania - w murach tego miejsca można przenieść się w przeszłość, gdyż panuje tu niesamowita atmosfera.


******Po odwiedzinach w Haddon Hall pojedziemy zobaczyć malownicze Renishaw Hall Gardens, tu zdjęcia z naszej wizyty tam z Mają:

Renishaw Hall & Gardens to przepiękne angielskie rabaty oraz ogród w stylu Classical Italianate założony ponad 100 lat temu. 


Po zwiedzaniu powrót do hotelu i obiad w hotelu.
Dzień 4. SOBOTA

Po śniadaniu wyjazd do ogrodu Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Harlow Carr, Harrogate w hrabstwie Yorkshire. Harlow Carr zwany jest angielskim ogrodem zatopionym w naturze ...
Foto: RHS / Lee Beel


Harlow Carr („carr” w staronordyckim oznacza bagno) rozpościera się w dolinie pełnej zielonych wzgórz, lasów oraz źródeł wodnych. Miejsce to niegdyś porastał las Knaresborough, należący do królewskich terenów łowieckich. Na początku XVIII wieku odkryto tu złoża siarki i planowano założyć „centrum odnowy biologicznej”, udało się to jednak osiągnąć dopiero po ponad stu latach, kiedy to właściciel posiadłości Henry Wright postawił hotel z łaźniami.

O narodzinach ogrodu możemy mówić dopiero pod koniec lat czterdziestych i początku pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Harlow Carr służyło jako miejsce badawcze, w którym eksperymentowano z roślinami pod względem ich przydatności do upraw na terenach północnych. W 2001 roku posiadłość Harlow Carr została przyłączona do Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS).Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS / Jerry Harpur


Foto: RHS Library


Foto: RHS / Lee BeelObecnie spa już nie istnieje (choć zapach siarki wciąż jest tu wyczuwalny), natomiast ogród rozkwita. Posadzono tu klomby róż i stworzono polanę rododendronów. W północno-zachodniej części ogrodu rosną klony, buki i sosny. Sam ogród wykracza poza standardowy projekt architekta krajobrazu, tu pierwsze skrzypce gra natura i jej swoboda. Z koszeniem łąk czeka się do późnej jesieni, aby zwiedzający mogli cieszyć się polnymi kwiatami kwitnącymi latem.Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS Library


Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS / Bethany ClarkeHarlow Carr jest miejscem, gdzie spotykają się miłośnicy przyrody. Zebrania kółek bonsaistów, amatorów storczyków, fanów paproci lub roślin wrzosowatych, są bardzo popularne. Nie można zapomnieć o tutejszej kolekcji rabarbarów, składającej się aż z trzydziestu gatunków. W XIX wieku hrabstwo West Riding of Yorkshire było cenionym ośrodkiem uprawy tejże rośliny *

O Harlow Carr napisała dla nas Agnieszka Jankowska. 
****Następnie udamy się do ogrodu w Scampston Hall - The Walled Garden. O odwiedzinach tego miejsca marzyłam od wielu lat, ponieważ projektantem nasadzeń był tu mój ulubiony projektant Piet Oudolf.
Foto: http://www.scampston.co.uk


Foto: http://www.scampston.co.ukFoto: http://www.scampston.co.uk


Stworzył on w bardzo starej przestrzeni tradycyjnego kuchennego 'ogrodu za murem' bardzo nowoczesny ogród. Posadził tu głównie byliny, ale także rośliny cebulowe i ogromna ilść traw ozdobnych. Dziś ogród (jak i jego twórca) jest legendą. Wierzę, że wart go odwiedzić.
Foto: http://www.scampston.co.uk
Na koniec dnia czas wolny w mieście York.


Widok na York Minster czyli katedrę. Żródło wikipedia.


Wschód słońca nad średniowieczną ulicą SHAMBLES w York (czyli w języku polskim: "jatki").
Tutaj filmowano film Harry Potter. Źródło wikipedia.


Historia tego miasta jest tak stara, jak i fascynująca - rezydowali tu Cesarze Rzymscy, Wikingowie i wszyscy kolejni możnowładcy Anglii - każdy z nich pozostawił po sobie coś dla nas, jakiś namacalny ślad przeszłości - spacer po York to niezapomniane przeżycie.


York Minster. Źródło wikipedia. 
Dzień 5. NIEDZIELA

W ostatni dzień naszej wycieczki wyruszamy po śniadaniu w stronę lotniska. Po drodze zatrzymujemy się w Hardwick Hall - bardzo znanej rezydencji słynnej Bess of Hardwick, która o wszystko rywalizowała z Królowa Elżbietą I! W XVI w była poza królową najbogatszą kobietą w Anglii - wywodziła się z rodu Książąt Shrewsbury i jak na księżna przystało dyktowała ówczesne trendy w architekturze oraz sztuce. Jej pałac jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury tzw. "Epoki Elżbietańskiej".


Otaczający pałac Bess ogród, jest prastary. Znajdują się tu bardzo typowe dla angielskich ogrodów grodzenia z cisowych żywopłotów, aleje widokowe, strzyżone trawniki, angielskie rabaty bylinowe i fantastyczny renesansowy ogród ziołowy.Jak przystało na renesansowy ogród są tu również sady owocowe, łąki oraz pasieki.  Całość połączona ze sobą jak w kolorowym arrasie - tak jak lubiła to Bess :-)


Przejazd na lotnisko w Luton na godzinę 18.00.

PROSZĘ NIE ZAPOMNIEĆ O WYGODNYM OBUWIU, PARASOLU, APARACIE i ŁADOWARKACH ORAZ ANGIELSKICH ADAPTERACH DO PRĄDU!Koszt wycieczki obejmuje:
 • transfery z i na lotnisko w Londyn Luton
 • przejazdy luksusowym, klimatyzowanym autokarem prestiżowej firmy Johnsons Quality Coach & Bus Travel z kierowcą
 •  opiekę polskojęzyczną opiekuna wycieczki
 •  przewodniczkę wycieczek - Katarzynę Bellingham
 •  4 noclegi w hotelu 
 • 4 śniadania
 • 2 lunche i 3 obiady 
 • wstępy do wszystkich odwiedzanych ogrodów (uwaga! wybrane do zwiedzania ogrody mogą się do czasu wycieczki zmienić lub zmienić się może kolejność ich zwiedzania.).
  CENA:  795  Funtów Brytyjskich od osoby (w cenę wycieczki nie jest wliczony bilet lotniczy)   Bagaż: Osoby, które ze mną jeżdżą od lat już o tym wiedzą, ale nowym uczestnikom polecam wykupienie bagażu – w angielskich szkółkach i ogrodach jest bardzo dużo pokus :-)  Wszystkie informacje na temat rezerwacji oraz płatności znajdują się w zakładce REZERWACJA. W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem emailowym: biuro@angielskieogrody.com lub tel. 607 719 608 

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz