Strony

piątek, 11 lutego 2022

Dzikie tulipany u Pawła w Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy.

 

Tulipan 'Green Miracle' w Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy.

Jeśli chcecie zobaczyć ciekawe rośliny, to w tym roku Ogród Botaniczny w Niegoszczy w województwie zachodniopomorskim musi znaleźć się na waszej liście miejsc do zwiedzenia. Twórcę ogródu Pawła, z zamiłowania i wykształcenia ogrodnika roślin ozdobnych, poznałam kilka lat temu przy okazji wymiany roślin między naszymi ogrodami. W 2021 roku Paweł odwiedził mnie w Zgorzałym. Mamy wspólne podejście do ogrodów i roślin jako miejsc sprzyjających bioróżnorodności we wszelkich jej przejawach i ekologicznej uprawy roślin. Jego ogród prowadzony jest metodą no dig, na rabatach króluje kompost i zrębek drzewny, który daje masę próchnicy do gleby.


Paweł występował z mną w 12 odcinku 'Grunt to Ogród', w którym tworzyliśmy wspólnie rabtę jadalno-ozdobną. 



Ogród w Niegoszczy jest stosunkowo młody, powstał w 2018 roku, ale Pawłowi udało się tam zgromadzić już ponad 5000 gatunków i odmian naprawdę ciekawych roślin ze strefy umiarkowanej. Kolekcje kaktusów i sukulentów, wiosennych roślin cebulowych, irysów, peonii, róż historycznych czy zimowitów są warte obejrzenia. Można też tu skorzystać z różnych fajnych warsztatów ogrodniczych z elementami ekologii.


Ogród Pawła w Niegoszczy.



Paweł w swoim Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy zgromadził około 80% gatunków dzikich tulipanów występującuch w naturze oraz ogromną kolekcję odmian i mieszańców tulipanów Greiga, Fostera i Kaufamnna oraz bardzo oryginalne odmiany tulipana Wedenskiego - na razie mało znany, ale przepiękny gatunek. A w związku z tym, że za rogiem już wiosna – to kolekcje tulipanów są jak najbardziej na czasie. Ja osobiście takie dzikie tulipany uwielbiam - są delikatne, ale można polegać na ich kwitnieniu latami - na cmentarzach Mennonitów na Żóławach kwitną setki lat, każdej wiosny.  Paweł przesłał również w temacie tulipanów bardzo ciekawy tekst ...


Tulipa alataica

Tulipa aucheriana 

Tulipa pulchella 'Alba'



Krótka historia tulipana w Europie.

🌷 Sierpień 1559 A. G. de Busbequius, ambasador cesarza  Fryderyka I Habsburga, wysyłka pierwsze cebule do Wiednia. 

🌷 Tulipan został pierwszy raz opisany przez Szwajcara Konrada Gesnera w 1561, ale dopiero dwa wieki później nazwany przez Karola Linneusza Tulipa gesneriana L. 

🌷 Nazwa tulipan pochodzi od tureckiego słowa turban DULBAND, perskiego TULIPANT. Holendrzy zapisali ją jako TULIPAM. 

🌷 W 1575 francuski botanik i lekarz  Charles de Lecluse (1526-1609) wywozi tulipany z Austrii do Anglii, a potem w  1593 do Holandii na Uniwersytet w Lejdzie. 

🌷 W latach 1629-1635 w Holandii gorączka tulipanowa, pierwsze w historii załamanie rynku wywołane spekulacjami i sprzedażą terminową. 

🌷 Do Polski tulipany trafiły w XVIII wieku do ogrodów magnackich. 11. marca 1930 prelekcja T. Godlewskiego połączona z prezentacją 205. odmian w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie.

 

Tulipa 'Green Miracle'

Tulipa acuminata

Tulipa ferganica


Czemu dzikie tulipany.

Tulipany dzikie, czyli w gatunkach naturalnych, nie wymagają aż tak dużej uwagi z naszej strony. Kiedy zapewnimy im optymalne warunki glebowe możemy traktować je niemalże jako rośliny dzikie, ulegające naturalizacji w naszych ogrodach. Wiele gatunków sama rozsiewa się. Z uwagi na swoje małe rozmiary i wczesne kwitnienie, często już w trzeciej dekadzie kwietnia, są ozdobą ogrodów sklanych i donic. Fantastycznie wyglądają gdy pozwolimy im się naturalizować w trawie, w łąkach i sadach. 


Jak uprawiać tulipany.

Tulipany do prawidłowego wzrostu wymagają podłoża mineralnego, dobrze zdrenowanego, zasobnego w próchnicę. Z uwagi, że naturalnie rosną w górskich rejonach południowej Europy, Azji od Turcji poprzez Iran, Afganistan po Chiny, gdzie zimy są dosyć mroźne i śnieżne, a lata suche i gorące, cebule, zwłaszcza gatunków hodowlanych i odmian mieszańcowych, warto wykopać w drugiej połowie czerwca i posadzić w okresie od 20. października do 10. listopada. Literatura zaleca sadzenie cebul tulipanów we wrześniu, ale ze względu na stosunkowo długą i ciepłą jesień lepiej opóźnić sadzenie - aby uniknąć zbyt wczesnego kiełkowania, a w rezultacie chorób grzybowych liści wywołanych uszkodzeniami mrozowymi. Glebę przy sadzeniu cebul warto wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. W bardzo mroźne, bezśnieżne zimy można okryć gałązkami roślin iglastych dla ochrony.

 

Tulipa gregii 'Double Red Riding Hood'

Tulipa gregii 'Double Toronto'

Tulipa gregii 'Double Toronto'


Jakie cebulki kupować.

Kupując cebule gatunków dzikich i odmian botanicznych lepiej wybierać małe, rodzinne szkółki lub oferty kolekcjonerów z dwóch powodów. Po pierwsze w małych ogrodnictwach większość prac wykonują z pasją sami właściciele a nie pracownicy najemni i jest większa pewność, że wyrośnie nam to co zamawiamy, a po drugie mali producenci raczej uprawiają rośliny według zasad BIO (zmianowanie, nawozy organiczne i zielone, naturalne metody zaprawiania cebul, staranna agrotechnika, selekcja cebul, selekcja roślin na polu) a nie stosują pestycydów w znacznych ilościach. Oczywiście chemizacja produkcji znacznie obniża straty i koszty pracy ręcznej ale sprawia iż cebule są ładne na jeden sezon a potem drobnieją lub giną.

 Jeżeli zależy nam na dobrej jakości i żywotności tulipanów w naszym ogrodzie warto wykopywać je minimum raz na dwa lata, optymalnie byłoby co roku. Przeznaczając cebule do dalszej uprawy pozostawiajmy cebule A i B oraz ewentualnie C. Cebule E i F z reguły nie kwitną nawet po dwóch latach uprawy i wydają tylko duże, pojedyncze liście. Cebule typy E i F odrzucajmy. Podobnie zwracajmy uwagę przy zakupach i nie kupujmy płaskich czy wręcz wklęsłych cebul ponieważ są to cebule typu E i F. Istnieje sporo odmian, które mają tendencje do drobnienia cebul. W klonie może być ich nawet kilkanaście i w ich przypadku dla dobrego efektu do uprawy przeznaczajmy cebulę następczą A i przybyszową B.


Tulipa vvedenskyi 'Amberland'

Tulipa vvedenskyi 'Chatktal Red'

Tulipa vvedenskyi 'Goldmine'

 


Tak więc trzeba to miejsce odwiedzić. W okolicy jest spora baza noclegowa z racji nadmorskiego położenia samego ogrodu. Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Bardzo fajną dekoracją w ogrodzie są wystawy witraży o tematyce kwiatowej. Ja w tym roku też wybieram się do Niegoszczy więc może i tu się spotkamy 😉.

Tutaj więcej informacji:

https://obniegoszcz.edu.pl/

kontakt telefoniczny do Pawła 604 655 081



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz