niedziela, 12 lutego 2012

WCZESNA WIOSNA W ANGIELSKIM OGRODZIE - COTON MANOR

Każdego roku tradycyjnie w lutym odbywam pierwszą ogrodniczą wizytę sezonu. Odwiedzam od lat zaprzyjaźniony ogród w hrabstwie Northamptonshire - COTON MANOR. Tak, to jest jedno z najbardziej magicznych miejsc jakie znam. Pokazuję je obowiązkowo podczas moich majowych wycieczek i widzę, jak bardzo popularny staje się on również w Polsce na łamach ogrodniczych portali oraz forum. Niezmiernie się cieszę.

W Coton Manor każda pora roku jest przepiękna - wczesna wiosna jest szczególnie wyczekiwana więc i najbardziej przez ogrodników lubiana. Oto fotki dla wszystkich wielbicieli tego miejsca:


Kolorowe rajskie jabłuszka i przedziwne odmiany gęsi w Coton Manor.
W Coton zawsze pierwsze zakwitają śnieżyczka przebiśnieg i rannik zimowy.Wczesną wiosną najciekwaszą jest część leśna ogrodu, która latem jest całkowicie zacieniona i właściwie rzadko odwiedzana. Teraz jest to jednak centrum uwagi dla odwiedzającyh. Stare drzewa podsadzone setkami perłowych przebiśniegów i cudnych żółtych ranników. Rosną tu oczywiście od tak wielu lat, że swobodnie udało im się rozmnożyć do takich ogromnych ilości.
Ogrody ozdobne w Coton Manor jeszcze śpią. To one za kilka miesięcy staną się gwiazdą - będą olśniewać różnorodnością i kolorami bogatej roślinności  - teraz jest tu spokojnie.  Róże przycięte i umiejetnie przywiązane, powojniki przycięte - zaczynają wypuszczać pierwsze listki. Teraz jest dobry moment na "podglądanie" rabat - jakie podpory zastosowała właścicielka i ogrodniczka Susie Pasley-Tyler? Coton w lutym to prawdziwa kopalnia świetnych pomysłów!

Pomysłowe podpory dla powojników w Coton Manor.


W starym Walled Garden czyli typowym angielskim ogrodzie kuchennym "za murem" dzisiaj mieści się rozległa szkółka roślin. Większość rozmnażana jest z nasion oraz sadzonek na miejscu a następnie sprzedawana odwiedzającym. Na murach pozostały jednak drzewka owocowe prowadzone w formie FAN (czyli wachlarz) - brzoskwinie w lutym są okrywane specjalnymi stelażami, ponieważ wiosenny deszcz może uszkodzić ich młode listki.


Małe bylinki gotowe do sprzedaży w szkółce roślinnej Coton Manor.


Wczesnowiosenny widok na ogród ozdobny - nawet w Anglii woda w stawach czasami zamarza! Jednak pomimo tak spokojnej pory roku tutaj zawsze coś się dzieje: na tle soczystej zieleni żywopłotu są zasuszone pędy bylin oraz traw ozdobnych - jest kolorowo.  Susie Pasley-Tyler nie spieszy się z przycinaniem roślin i zbytnio nie "sprząta" ogrodu aż do pojawienia się nowych pędów. Well done!
Za chwilę zakwitną ciemierniki i tysiące cebulkowych ... ale o tym później ...

1 komentarz:

  1. Kiedyś na Jurze mieliśmy takie miejsce , gdzie przebiśniegi rosły sobie takimi chmurami jak na Twoich fotografiach. Byłam tam w ubiegłym roku i niestety zastałam tylko gdzieniegdzie pojedyncze kępki tych chronionych roślinek.Smutno mi się zrobiło. Smutno mi też , bo moje róże nie przetrwały tak pięknie tej zimy . Jestem pełna podziwu Kasiu,że chcesz angielski ogród przenieść w naszą polską rzeczywistość.Życzę ,abyś się nie zrażała jednak i wytrwała. Ja inspiruję się na angielskich ogrodach ale nie do końca mi to wychodzi. Chętnie podpatrzę jak Wam się udaje. Pozdrawiam gorąco

    OdpowiedzUsuń