niedziela, 1 września 2013

WRZEŚNIOWY poranek w moim wiejskim warzywniku ...



W sezonie rzadko kiedy zasiadam przed komputerem - częściej za deską kreślarską, a najczęściej mnie w biurze w ogóle nie ma ... zima będzie wystarczająco długa, aby zająć się pracami 'wewnętrznymi' ;-) ... no i blogowaniem.  Jednak jak zobaczyłam te zdjęcia, to musiałam się podzielić. Brak słów, żeby opisać mój zachwyt ... poranek był przecudny ... i nie da się już ukryć, że wkrótce wygodne późne lato zamieni się w lekko chłodną wczesną jesień. Zapraszam na wycieczkę po moim warzywniku o wczesnym, delikatnie mglistym poranku ...












Zdjęcia te dedykuję wszyskim moim czytelnikom - miłośnikom ogrodów i roślin ;-)



69 komentarzy:

  1. Fantastyczne zdjęcia, obrazy jak u impresjonistów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za taki poranek ;-)
    Zdjęcia cudowne
    PS.
    Możesz mi podpowiedzieć dlaczegóż mojej teściowej w tym roku nie zakwitła hortensja(tak chciałam mieć ją do wazonu a tu klaps) ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest to hortensja ogrodowa to na tysiąc pięćset procent przemarzła ... hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych - jeśli zimą przemarzną (co zdarza się bardzo bardzo częto w naszym kraju) to kwiatów nie będzie. Dbajcie o tegoroczne pędy - zakwitną przyszłym latem ... pozdrawiam ciepło!

      Usuń
    2. Pięknie i jesiennie już... Niesamowite jest światło wrześniowe:)Cudne zdjęcia.
      Dołączam do pytania, tyle że chodzi o pnącą-mam trzeci rok - trzeci rok uparcie nie ma kwiatów(nie tnę, nie przemarza, idzie w liście i pędy "jak głupia" - w kwiaty nie. Pnie się po północnej ścianie garaży sąsiada, ma wilgotno, trochę kwaśno, słońce od 15 do wieczora. Nie mogę jej rozpracować...

      Usuń
    3. Pnaca hortensja to prawdziwa kokietka - czasami zakwita dopiero po 7 latach!!! Ondrasza dbaj o nia dalej i ktoregos dnia zakwitnie, musi najpierw sie porzadnie zadomowic ... sorry! Pozdrowki!!!

      Usuń
    4. to jeszcze nic - ja mam hortensję pnacą, która rośnie już na swoim stanowisku ponad 5 lat i jak nie kwitła tak nie kwitnie.. ma juz ok. 4-5m wysokosci (pnie się po jesionie), nie przemarza, ma stanowisko półcieniste, pędy mają długie przyrosty roczne. Obawiam się, że konkurencja jesiona i innych pobliskich drzew po prostu opóźnia kwitnienie :(

      Usuń
    5. Ale jak zakwitnie - to da z siebie wszystko i bedzie cieszyc Cie przez wiele wiele lat! Pozdrawam ;-)

      Usuń
    6. hope so :) pozdrawiam!

      Usuń
  3. Ach... siedzę i wzdycham... Rzeczywiście , Kasiu piękny ten poranek w ogrodzie . Obfitość roślin i jest magia w Twoim ogrodzie :)) Cudowny !!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne klimatyczne zdjęcia, aż czuć tę rosę pod stopami i mgliste wilgotne powietrze otulające twarz...bardzo lubię tę porę roku!
    Odnośnie hortensji ogrodowych - raczej trzeba zakryć na zimę, choć zdarzalo mi się, że nieokrywane kwitły, ale to musi być dobre dla nich, osłonięte przed mroźbym wiatrem miejsce - w innych przemarzną prawie na 100%.
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam sie na 100% ;-)

      PS Jesli ktos naprawde kocha hortensje ogrodowe to musi sie przeprowadzic do Helu - tam jest ciekawy mikroklimat, hortensje rosna i kwitna jak chwasty!!!

      Usuń
  5. Bajka po prostu. Znowu nie zasnę. Jak pięknie kwitną jeszcze baldachy. Cudowna pora.A karczochy idealne do zjedzenia.Kurcze ,chyba nie wyjdę dziś stąd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jejku za karczochami nie nadazamy - zostanie ich troche do wlasciwego kwitnienia i ozdoby ogrodu. Ten aminek egipski jest niesamowity - bardzo polecam, nadal kwtnie jak zwariowany! Buziaki Maszkus!!!

      Usuń
  6. Kasiu Twoje zdjecia zachwycają mnie za każdym razem, mam ochotę pobyć w Twoim warzywniku o każdej porze dnia i roku:)) jest cudnie:) buziaki ogromniaste ślę

    OdpowiedzUsuń
  7. rozpadało się dzisiaj a tu na pocieszenie przecudnej urody zdjęcia.. obfitość roślin, faktur i mgieł... z bananem na twarzy pojadę do pracy :) DZIĘKUJĘ

    OdpowiedzUsuń
  8. Czemu tak szybko? Dopiero pokazywałaś nam swoje wschodzące roślinki! W Twoim warzywniku jest cudnie, klimatycznie i apetycznie - aż chce się skubnąć słonecznika, schrupać liść jarmużu, zerwać bukiecik kwiatów na śniadaniowy stół :) Tak, tak, zgadzam się całkowicie, o sprawy domowe zadbamy od listopada, a teraz korzystajmy z pogody i przyrody :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dorus probuje sie nie stresowac ze nadchodzi jesien (chociaz nie jest latwe!) i wymyslilam sobie to tak, ze teraz bedzie przeciez najpierw wczesna jesien ... a dopiero potem jesien i pozna jesien hihihi a do zimy baaaardzo daleko!

      Usuń
  9. Bajeczka:))) Ten łuk tryumfalny z fasoli i groszku to odgapiam, w przyszłym roku muszę taki mieć!!! Ciekawa jestem z czego te gałązki tak mocno wygięte, chyba z wierzby? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haniu to sa galazki jarzebiny, ktorej mamy w lesie sporo wiec czesto korzystamy - bardzo polecam. Sciskam!

      Usuń
  10. Cudowna wycieczka! I jakie plony gigantyczne! Musisz koniecznie włączyć do swojego harmonogramu Wycieczek po angielskich ogrodach spacer po Waszej Kaszubskiej Rezydencji :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obiecuje, ze w przyszlym roku otworze wrota mojgo ogrodu - chociaz nie bedzie on jeszcze tak duzy jakbym w przyszlosci chciala go widziec ... zyciowe doswiadczenie nauczylo mnie dzialac w tak waznych sprawach powoli i dopiero po dluuuuugim namysle. Zapraszam za rok! K

      Usuń
    2. Już się nie mogę doczekać ! Wspaniale będzie móc podziwiać Waszą prace na żywo :) Będę cierpliwie czekać :)

      Usuń
  11. Dla takich widoków warto harować:)
    Też tak chcę. U mnie ogród warzywny już z lekka pustoszeje:(
    Serdeczności

    OdpowiedzUsuń
  12. Piekne, ale i smutne. Schylek lata w ogrodzie dziala na mnie przygnebiajaco. Ciemniejace barwy, pustoszejace grzadki. I to nieodparte przeczucie "the winter is coming".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wole o tym nie myslec, chociaz ta mysl tez czesto przychodzi i zawraca mi glowe ... 4 miesiace pod sniegiem ... musze wydumac jakis sposob na przezycie ;-)

      Usuń
  13. Baśniowo!!!-choc pracy tam było nie mało!!ale efekty wynagradzają trud!!pozdrówka ciepłe-aga

    OdpowiedzUsuń
  14. Zaniemówiłam. Pięknie, po prostu pięknie.
    Nie jestem w stanie zdobyc się na żaden sensowniejszy komentarz, ale jeszcze sobie popatrzę...

    OdpowiedzUsuń
  15. Dla tego wszystkiego warto żyć....
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Ale pieknie! przekonujesz do nadchodzacej jesieni...jaka bywa piekna!!!

    OdpowiedzUsuń
  17. Basniowo..za to lubie jesien:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kocham jesien, ale wciaz nie moge sie przyzwyczaic do tak dlugich zim jak ta na Kaszubach ... jest piekna, ale dla ogrodnika to stanowczo zbyt dluuuuga. Pozdrawiam, K

      Usuń
  18. Och... cudnie!
    Mój ogród w tym momencie już opustoszał i wygląda trochę jak strach na wróble, u Ciebie magicznie i czarodziejsko...
    Chyba zacznę wcześniej wstawać, może jeszcze coś urokliwego w swoim dostrzegę ;)
    Pozdrawiam
    bZuzia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zeby utrzymac ogrod w takim stanie musilismy sporo podlewac i dosadzac poplony itd. Dodatkowo regularnie odchwaszczac, podwiazywac, przycinac i oczywiscie oglawiac. Do zimy musi byc piekny ... a potem pod pierzynke ;-)

      Usuń
  19. Piekne zdjecia ! uwielbiam takie poranki !
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  20. Ten Twój wiejski warzywniak cudny:) piękne poranki nas teraz witają za to między innymi lubię jesienną porę roku:)
    Pozdrawiam
    Patrycja

    OdpowiedzUsuń
  21. Kasiu cudne zdjęcia !!! Powiedz mi proszę czy to fasolki szparagowe pną się po leszczynowych gałązkach, tworząc cudne pergole? Jakie odmiany? Kasiu a cóz to za strzeliste, czerwone "coś" wystające z warzywnika - bardzo mnie ciekawi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Magdus to strzeliste 'cos' to moze byc szarlat (Amaranthus)? Chyba o to chodzlo? A fasolki to najzwyklejsza fasola tyczna (ktora juz przestalam zbierac i jesc bo nie nadazam!!!) i taka purpurowa fasola pnaca - kupilam ja u Sarah Raven 'Blauhilde' Climbing (Organic)- tez jest przepyszna! Pozdrowki!

      Usuń
    2. Dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości :) Kasiu czy mogę wykorzystać Twój patent fasolkowy w moim warzywniku ? Cudny pomysł. Pozdrawiam

      Usuń
  22. Wow, brakuje mi słów, bo nie chce się powtarzać po innych, PIĘKNIE ♡

    OdpowiedzUsuń
  23. Kasiu,poradż mi,amatorce ogrodowej,jak można zasłonić się przed sąsiadami na działce?Nie chciałabym,żeby żle to odebrali,jednak odrobina intymności kusi...dodam,że dzieli nas siatka ogrodowa. Justyna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Justynko a czy spedzasz na dzialce czas tylko latem czy przez caly rok?

      Usuń
    2. właściwie od wiosny do jesieni...

      Usuń
    3. Taką rośliną pnącą, która szczególnie dobrze pokryje siatkę w ciągu jednego sezonu jest właśnie fasola tyczna lub fasola pnąca - na przykłąd taka fioletowa, jaka jest u mnie na tunelu. To są rośłiny jednoroczne, oprócz nich są inne pnącza jednoroczne - ale te fasole najgęściej pokryją siatkę. Możńa posadzić też z nimi groszek pachnący, śliczny błęktny wilec lub egzotyczną kobeę i pałczatkę, które w naszym klimacie uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Z wieloletnich polecam powojnik górski, kokornak, winorośl oraz piękna actinidia prostolistna - są albo bardzo bujne, albo mają spore liście ;-)

      Usuń
    4. dziękuję ci Kasiu,napewno coś wypróbuję,podziwiam twoją wiedzę i to co stworzyłaś w swoim ogrodzie,widać,że kochasz to co robisz,pozdrawiam,Justyna

      Usuń
  24. niestety jesienny poranek i warzywnik do niego dostosowany w kolorach z mgłami pięknie
    j

    OdpowiedzUsuń
  25. toż to prawdziwa uczta dla ócz ;)

    OdpowiedzUsuń
  26. Tajemniczo i pięknie w Twoim ogrodzie! Piękne zdjęcia:)

    OdpowiedzUsuń
  27. all shades of blue4 września 2013 23:37

    Pięknie i melancholijnie:) Przy okazji muszę się pochwalić groszkami od Sarah Raven - zapraszam:) http://www.allshadesofblue.com.pl/

    OdpowiedzUsuń
  28. Twój ogród jest piękny o każdej porze roku, ale nie dziwię się, że te widoki zachwyciły Ciebie. Zdjęcia są magiczne - szczególnie drugie jest takie impresjonistyczne!
    Pozdrawiam, Ewa

    OdpowiedzUsuń
  29. Piszę chyba pierwszy raz, ale podziwiam i czytam od dawna.
    Przepiękne zdjęcia i baśniowy ogród :)!!!!
    I jeszcze - dziękuję za zarażanie pasją :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Faktycznie imponujący widok...a najbardziej fasolki zwisające z nad szpaleru leszczynowego,:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fasolki swietnie zagospodarowaly tunel po groszkach pachnacych, ktorych jest juz coaz mniej. Teraz czekam na dynie ...

      Usuń
  31. Kasiu ogród absolutnie cudowny, nic tylko chłonąć! Pozdrawiam ciepło:):)

    OdpowiedzUsuń
  32. Cudny ogród, brak słów na opisanie piękny w każdym calu - niedościgniony wzór :P

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  33. A czy jarzebina nie puszcza korzonkow przy tej fasoli? Czy trzeba jakoś specjalnie osuszyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami wypuszczą kilka pąków, ale się nie ukorzeniają. Właściwie to jarzębina (ze względy na giętkość) użyta jest głównie w górnej części tunelu - tam gdzie jest łuk, a do gleby powbijane są leszczyny - one też nic nie wypuszczają. Nic nie powinno się suszyć, bo utraci się giętkość. Pozdrawiam, K

      Usuń
  34. Your photographs remind me of the poem "Season of Mists and mellow fruitfulness - so lovely. Congratulations to you both on your horticultural achievements - what a team.
    Junexx

    OdpowiedzUsuń
  35. Boże... Brak słów by opisać to cudo co stworzyłaś!!!
    Uwielbiam ogród, kwity i jesień. Dla mnie jesień jest ulubioną porą roku po wiośnie. Za kazdym razem kiedy widze te czerwone sumaki i trawy, serce mi skacze z radosci, wtedy czuje ze zyje. Twoj warzywnik jest przepiekny i czuje ze bede dazyc do podobnego efektu w przyszłym roku. Jak ktos kocha to robić, nie jest to wielki wysilek dla niego, zgodzisz sie ze mna Kasiu?
    Kochana jesli mozesz to podaj odmiany fasoli (z jednej i z drugiej strony) ze zdjecia nr 2,
    co to jest to czerwone na zdjeciu nr 3
    Pozdrawiam serdecznie!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! Na tunelu z obu stron na przemian rosną: zwykła fasola tyczna i taka purpurowa fasola pnąca - kupiłam jej nasiona w katalogu u Sarah Raven - odmiana 'Blauhilde' Climbing (Organic). Pomędzy nimi rośnie również groszek pachnący. Na 3cim zdjęciu jest purpurowa odmiana łobody czyli po łacinie Artiplex hortensis. Jego nasiona będę miała na wymianę w październiku. Pozdrawiam i zapraszam. K

      Usuń