sobota, 20 stycznia 2018

Rabaty Kasi Bellingham w Forum Gdańsk

Od ponad pół roku pracowałam nad projektami zieleni dla Forum Gdańsk. Teraz projekty są gotowe i wkrótce rozpocznie się ich realizacja.  To dla mnie wielka radość i duma - w moim Gdańsku będą duże publiczne przestrzenie obsadzone naturalną roślinnością mojego projektu :-) Zobaczcie co pisze prasa ...

Ponad 2 hektary terenów zielonych - w Forum Gdańsk powstaje niezwykły ogród ...


W marcu rozpoczną się pierwsze nasadzenia roślinności na terenie powstającego nowego centrum miejskiego Forum Gdańsk. Projekt zieleni powierzono znanej trójmiejskiej ogrodniczce i projektantce ogrodów – Katarzynie Bellingham.
Tereny zielone w Forum Gdańsk to niemal 1/3 sześciohektarowej działki, na której powstaje inwestycja. Owocujące krzewy, kwitnące byliny oraz ozdobne trawy stworzą prawdziwie naturalistyczny i swobodny krajobraz. Podobne rozwiązania można oglądać w przestrzeni publicznej słynnej nowojorskiej „High Line” czy londyńskiego „Barbican Centre”.

Odpowiedni dobór gatunków roślinności gwarantuje zmienność form oraz barw przez cały rok:

- Krajobraz Forum będzie zmieniał się wraz z sezonami – mówi Katarzyna Bellingham, projektantka zieleni w Forum Gdańsk. – Wiosną roślinność będzie niska i soczysta, na początku lata zacznie zabarwiać się delikatnie błękitem kocimiętki i fioletem szałwii omszonej, aby już w lipcu wybuchnąć kolorami różu i purpury jeżówek, sadźców oraz rozchodników oraz złotem rudbekii i dzielżanów – kwitnących bylin oraz roślin cebulowych. Jesienią i zimą ozdobą będą pióropusze traw zdobnych oraz kolorowe pędy krzewów dereni i owocostany perukowca podolskiego.


Na terenach zielonych Forum Gdańsk pojawi się 80 gatunków roślin:

- Większość wybranych przeze mnie roślin to gatunki rodzime lub genetycznie zbliżone do dziko rosnących w naszej szerokości geograficznej – mówi Katarzyna Bellingham. – Nie będą narażone na przemarzanie i będą naturalnie odporne na szkodniki oraz choroby, dzięki czemu nie będą wymagały wiele pielęgnacji ani oprysków chemicznych.

Łącznie na ponad 2 hektary terenów zielonych Forum Gdańsk trafią niemal 33 tysiące sadzonek roślin. Wszystkie będą pochodzić ze szkółek znajdujących się w północnej Polsce.

Pierwsze nasadzenia zaplanowano już na marzec tego roku, co sprawi, że na efekty wystarczy poczekać jedynie kilka miesięcy:

- Na dachu jednego z budynków powstaje rabata przypominająca dziką łąkę w samym środku miasta – mówi Katarzyna Bellingham projektantka ogrodów. -  Za to nasadzenia na skarpie od strony Wałów Jagiellońskich będą koncentrowały się wzdłuż falującej z południa na północ błękitno-fioletowej rzeki stworzonej z rożnych odmian szałwii omszonej oraz astrów.  Ten efekt, poza pięknym wyglądem, ma symbolicznie nawiązywać do przepływającego przez Forum historycznego Kanału Raduni.

Od strony ul. Hucisko powstanie tzw. Przedpole Ekologiczne , które będzie przypominać tradycyjne rabaty bylinowe ze szczególnym akcentem na kwiaty miododajne. Roślinność w tym miejscu będzie się stopniowo wyciszać, aby płynnie połączyć się z tkanką miejską. 

Roślinność, która znajdzie się w Forum Gdańsk będzie tworzyć unikalny ekosystem w samym centrum miasta:

- W miesiącach letnich i jesiennych na miododajnych kwiatostanach pojawią się kolorowe motyle. Zimą i wiosną zaś łatwo będzie zaobserwować wśród roślinności ptaki śpiewające.  Dla motyli oraz owadów pożytecznych (np. biedronek) powstaną specjalne domki. – dodaje Katarzyna Bellingham.

- Forum Gdańsk będzie miejscem do aktywnego spędzania czasu w pięknym otoczeniu - mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Nowe centrum miejskie łączy w sobie funkcje handlowe, edukacyjne i rekreacyjne. Otwarte całą dobę ogólnodostępne przestrzenie publiczne i niezwykła, odważnie i nowocześnie zaprojektowana zieleń są tego najlepszym przykładem.

***

Katarzyna Bellingham – ogrodniczka z pasji i wykształcenia. Od wielu lat projektuje oraz pielęgnuje ogrody, organizuje warsztaty i wykłady o tematyce ogrodniczej oraz publikuje na łamach polskiej i zagranicznej prasy. Przez kilkanaście lat zdobywała doświadczenie w publicznych oraz prywatnych ogrodach oraz posiadłościach ziemskich na Wyspach Brytyjskich. Prowadzi audycję „Ogrodniczka w Radiu Gdańsk” i regularnie występuje w programie „Maja w Ogrodzie”. Jej ogród na Kaszubach jest latem udostępniany do zwiedzania.

 http://katarzynabellingham.blogspot.com

Forum Gdańsk – zieleń w liczbach:
  

2,16 ha - tyle w sumie miejsca przeznaczono tereny zielone Forum Gdańsk

80 gatunków roślin

33 tys. sadzonek

2 zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion.

6 miesięcy trwały prace projektoweForum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV. To nowoczesne miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie, która powstała m.in. dzięki przykryciu torów kolejowych. Przestrzeń publiczna stanowi ok. 44 proc. tego miejskiego centrum.


Multi Development BV to jeden z największych deweloperów , właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo-handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 190 projektami. www.multi.eu

12 komentarzy:

 1. Super Kochana! Ogromne gratulacje. Będzie przepięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje, mam nadzieje na relacje z postępów prac :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje! Już nie mogę się doczekać. Zapowiada się ciekawe miejsce na mapie Gdańska. Zieleń zmiękczy tę (pokaźnych rozmiarów) zabudowę. Super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kasiu po prostu gratulacje - skromnie brzmi jak na takie przedsięwzięcie - jestem niezwykle uradowana z takiej inicjatywy i z przyjemnością odwiedzę Gdańsk
  g r a t u l u j ę
  mira

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje, bardzo się cieszę
  mira

  OdpowiedzUsuń
 6. Kasiu, serdeczne gratuluję tego znakomitego zlecenia. Cieszę się, że będę miał w swojej okolicy możliwość podziwiania Twojej pracy i podążania za zmianami sezonowymi tego założenia. Życzę jeszcze większej skuteczności(choć robisz bardzo wiele) w zaszczepianiu na naszym podwórku myśli nowoczesnego, perspektywicznego i zorientowanego na wspieranie bioróżnorodności ogrodnictwa

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo się cieszę. Pszcz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kasiu, gratulacje!!! Będę musiała to zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała wiadomość Kasiu, gratulacje! Wygląda na to, że powstanie w Polsce nowe miejsce ogrodniczych pielgrzymek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brawo miasto Gdańsk za taki dobór projektanta! Bardzo się cieszę, że pojawia się prawdziwe myślenie przestrzenne. Pani Kasiu gratulacje, przybędzie kolejny powód by odwiedzić Gdańsk. Życzę jeszcze wielu takich zleceń!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystkie pracę piękne :) Uściski dla Was dziewczyny!
  เกมส์สล็อต
  Gclub

  OdpowiedzUsuń