Czemu polecamy żywokost rosyjski?
Polecamy go, ponieważ jest najlepszym naturalnym (ekologicznym) źródłem potasu dla naszych roślin. Można go bezpiecznie stosować do nawożenia roślin ozdobnych oraz jadalnych - szczególnie wartościowy jest przy uprawie pomidorów, papryk, i bakłażanów. Obok pokrzywy jest jednym najlepszych materiałów na tzw. gnojówki, można dodawać go do kompostu lub robić nawóz skoncentrowany (wszystkie sposoby opisuję poniżej).
Szczególnie cennym
źródłem potasu (ponad 2 - 3 razy więcej niż w oborniku bydlęcym) jest gnojówka
z żywokostu rosyjskiego (ogrodowego)
Symphytum x uplandicum. Jest to roślina wieloletnia o bardzo mocnym
wzroście - produkuje więcej liści niż kwiatów i ma zdolność prawie nieograniczonego przyrostu w ciągu sezonu, dzięki czemu można ją ścinać wiele razy od wiosny do jesieni. Te cechy właśnie różnią ją od żywokostu lekarskiego.
Jaka jest różnica pomiędzy gnojówką z pokrzywy a
gnojówką z żywokostu?
Różnica jest zasadnicza - odmienny skład chemiczny,
a co za tym idzie całkiem odmienne zastosowanie. W pokrzywie jest bardzo dużo naturalnego azotu, a w żywokoście - potasu. I to jest właśnie
najważniejsza rzecz jeśli chodzi o te dwa nawozy - w związku z tym używamy ich o różnych porach
roku, gdy rośliny są w różnych stadiach wzrostu.
Kiedy używać żywokostu?
Na początku sezonu wzrostu, gdy zależy nam na
zdrowym i silnym przyroście części zielonych roślin (pędy, liście) stosujemy
nawozy o większej zawartości azotu czyli sięgamy po pokrzywę. Robimy z niej gnojówkę, która już po niespełna
tygodniu jest gotowa do użytku. Takim pełnym azotu nawozem płynnym
(rozcieńczonym w miarę potrzeby) podlewamy sadzonki w szklarni lub inspekcie, a
także zieleniejące byliny na zagonach do czasu, gdy pojawią się na nich
pierwsze kwiaty ... wtedy dostarczanie roślinom azotu spowoduje nadmierne
przyrosty zielone zamiast kwiatów i owoców - tak więc gnojówki z
pokrzywy zastępujemy żywokostem.W celu wspomożenia
wzrostu i rozwoju kwiatów oraz owoców (czy nasion) musimy dostarczyć roślinom
potasu.
W naszym ogrodzie wszystko uprawiane jest bez chemii i tylko dzięki odpowiedniemu nawożeniu środkami ekologicznymi (i oczywiście dzięki innym dobrym praktykom ogrodniczym) osiągamy tak piękne, pyszne i zdrowe plony.
Po sadzonki pomidorów, papryk oraz bakłażanów zapraszam
do naszego
sklepu internetowego TUTAJ
Jak uprawiać żywokost rosyjski w ogrodzie?
Żywokost rosyjski charakteryzuje duży i szybki przyrost, ale rośliny tworzą rozety i nie wędrują po rabacie - a więc nie ma problemu z inwazyjnością. Często ścinane rośliny nie mają szansy zakwitnąć, a więc roślina nie rozsiewa się. Jednak w związku z dużą masą liści żywokost rosyjski nie lubi mieć zbyt sucho i gorąco - najlepiej jest stworzyć mu rabatkę w miejscu lekko zacienionym, zacisznym i na glebie lekko wilgotnej. Koniecznie rabatę z żywokostem rosyjskim trzeba ściółkować - to zapobiega utracie wilgoci podczas gorących dni oraz niechcianym chwastom. Nasza rabata żywokostowa
znajduje się obok kompostowników (dla wygody) i jest wyściółkowana grubą
warstwą ścinków koszonej trawy, dzięki czemu nigdy nie musieliśmy jej podlewać.
Przycięty żywokost rosyjski na wyściółkowanej rabacie. |
Do jakich roślin stosować żywokost?
Do wszystkich, które mają nas cieszyć kwiatami, owocami lub nasionami. Rośliny liściaste użytkowe (np. kapusta, sałata czy rukola) lub ozdobne z liści (np. paprotka) chętniej skorzystają z azotu.
Nawozy z żywokostu rosyjskiego stosujemy zarówno przy uprawach w gruncie oraz na rabatach podwyższonych, jak i do roślin rosnących w donicach lub skrzyniach.
*******************
Jak zrobić gnojówkę z żywokostu rosyjskiego?
Żywokost rosyjski (tak jak i pokrzywa czy obornik zwierzęcy) świetnie nadaje się do robienia gnojówki. Za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych tniemy liście nad samą ziemią i wkładamy je do worka,
który zawieszamy w dużej beczce z wodą (u nas z deszczówką i beczka umiejscowiona jest w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu) na 5 - 7 dni. Po tym czasie super śmierdzący lecz cenny płyn - nawóz o dużej zawartości potasu - jest gotowy .
Na zdjęciu powyżej widać jak wygląda nasza beczka. Do połowy czerwca 'topimy' w niej pędy pokrzywy, potem tylko żywokost i obornik, który tworzy coś w stylu 'gnojówki uniwersalnej'. Do podlewania rozcieńczamy gnojówkę z wodą tak, aby miała kolor herbaty - zazwyczaj wychodzi to w proporcjach 1 do 10.
***************
Liści żywokostu rosyjskiego można również dodawać do pryzmy kompostowej - nie tylko wzbogacą ją o cenny potas, ale są też świetnym aktywatorem dla procesów rozkładu ...
... my każdego roku wykonujemy z żywokostu rosyjskiego także skoncentrowaną gnojówkę:
Liście ścinamy nad ziemią i upychamy je gęsto w baniaku do robienia wina :-) nie dodajemy ani kropli wody, tylko w podstawie baniaka robimy maleńki otworek i szczelnie zakręcamy go od góry. Baniaczek umieszczamy w ciepłym, lekko nasłonecznionym miejscu. Po kilku dniach z wywierconego w podstawie otworu zacznie kapać bardzo ciemny płyn - to jest właśnie ta skoncentrowana gnojówka. Płyn przelewamy do butelek i rozcieńczamy z wodą w celu podlewania.
UWAGA! Przy pracy z żywokostem rosyjskim warto ubierać rękawiczki ochronne, ponieważ liście są szorstkie i można się nimi podrapać. Natomiast sama gnojówka jest śmierdząca :-) i pozostawia plamy na jasnych tkaninach.
Pomidorki uprawiane na naszej gnojówce z żywokostu rosyjskiego smakowały także Mai :-)
Po sadzonki pomidorów, papryk oraz bakłażanów zapraszam
do naszego
sklepu internetowego TUTAJ
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSadzonki otrzymałam, jutro posadzę!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Jadwiga
Witam, czy w tym najbliższym sezonie będą również do kupienia sadzonki żywokostu?
OdpowiedzUsuńTez chciałbym zakupić żywokost i nie wiem kiedy można. Pozdrawiam Andrzej
OdpowiedzUsuńCzy można dziś kupić u Państwa zywokost.
OdpowiedzUsuńNa sezon wiosna 2022 już niestety żywokostu nie ma, jesienią proszę dowiadywać się pod adresem biuro@angielskieogrody.com
OdpowiedzUsuń