czwartek, 25 października 2018

Jesienny wianek na drzwi z chmielu i owoców głogu.
Pogoda w tym roku rozpieszczała nas – ogrodników J  przez bardzo długi czas. Wszystkie sezony były naprawdę piękne. Teraz jesień, chociaż straszy ostatnio wiatrem i ulewami, to na pewno jest u wszystkich kolorowa. Wszędzie jeszcze sporo owoców i kwiatów. Trzeba z tego ostatecznie skorzystać i  jeśli jest okazja, to ozdobić jesienią dom. 


Nie mogłam się powstrzymać. Mam dookoła dużo owocującego głogu i jabłonek rajskich,  znalazł się też długi 'wąs' owocującego chmielu. Chmiel - poza tym, że niesamowicie pachnie i działa uspokajająco, to świetnie nadaje się do dekoracji jesiennych czy zimowych. Jakoś tak kojarzy się dobrze …  


Potrzebne będą:

- metalowy podkład do zrobienia wianka;
- worek mchu;
- drut na szpulce oraz drut sztywny o długości około 20 cm;
 - jakieś śliczne jesienne dary z lasu, ogrodu i dzikich przydroży ...


Zaczynamy od otulenia metalowego podkładu mchem. Wszystko owijamy drucikiem (na szpulce) mocno go zaciągając. Pracujemy od wewnątrz wianka do zewnątrz. Można również użyć podkładu słomianego, ja akurat miałam metalowy. 
Na przygotowany wianek układam 'wąsy' chmielu i mocuję je wbijając w wianek skobelki zrobione z zagiętego drutu. W ten sam sposób mocuję jabłuszka rajskie i gałązki głogu. Skobli po ukończeniu wianka nie będzie widać, więc nie ma co ich żałować. Chmiel i cała reszta muszą się dobrze trzymać:Po pokryciu wianka chmielem zabieram się za gałązki z owocami głogu, rozkładam i (mocuję) je równomiernie po całym wianku. Uwaga ostre kolce :-) 

Na końcu w 3 miejscach przymocowałam rajskie jabłuszka i efekt jet taki: 

Chyba nie ma nic lepszego niż taki naturalny wianek bez plastiku i w dodatku wszystko z ogrodu. Można użyć tylu różnych materiałów: zaschniętych główek nasiennych bylin czy innych roślin, owoców z krzewów takich jak róża dzika, trzmielina pospolita, jarząb czy kalina koralowa ... są też oczywiście przeróżne odmiany jabłonek rajskich, ozdobna kukurydza, kolorowe papryczki, owoce i warzywa z ogrodu  oraz 'wąsy' bluszczu czy innych pnączy. 

Jeśli macie ochotę spróbować swoich sił przy robieniu cudnych wianków na Boże Narodzenie, to serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w naszych warsztatach wiankowych. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
8 komentarzy:

 1. Super pomysł. Wianek jest taki bezpretensjonalny...czuję się zainspirowana i zaraz idę podobny uwić. Mam chmiel ale za głóg będą robiły owoce ognika...ewentualnie rajskie jabłuszka. Uwielbiam Wasz ogród i blog!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny. Sama się przymierzam do jesiennych i zimowych wianków na drzwi. Muszę jednak zwiększyć ilość odpowiednich nasadzeń w ogrodzie ;-) i stąd będę do Ciebie bardzo często zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest przecudowny! To wielka inspiracja dla każdego, fajnie że jest tu cała instrukcja oraz przybory, które są wprost w zasięgu ręki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny jest Twój jesienny ogród i piękny wianek, pozdrawiam Kasiu serdecznie
  Jadwiga

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł z szyszkami chmielu, nie wpadłabym na to. Wszyscy pokazują wianki z gałązek iglaków, żywotników a tu chmiel. Jabłuszka jako zapylacze do szlachetnych odmian jabłoni gdzieś tam jeszcze wiszą na drzewach...dobra to idę zbierać.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam Cię KasiuZawsze szukam Ciebie w różnych programach. cenię to bardzo. Twój piesek to chyba hoveward. Mam do nich wielkie przywiązanie

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne fotografie, super wpis,bardzo fajny blog.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń