wtorek, 25 czerwca 2019

A co nowego u Andrew?


My już za chwilkę rozpoczynamy naszą kolejną przygodę z Angielskimi Ogrodami – pogoda ładna, więc spodziewajcie się dużej dawki zdjęć z różnych pięknych miejsc. Wycieczka ląduje w Londyn Luton o świcie i zaczynamy … a póki co pokarzę Wam zdjęcia z innego angielskiego ogrodu – trochę jeszcze wymagającego opieki i pielęgnacji, ale już w bardzo dobrych rękach jednego z najlepszych ogrodników jakich znam. 
Oto stary kuchenny ogród za murem przy posiadłości w Keythorpe Hall w hrabstwie Leicestershire, gdzie nasz Andrew prowadzi od jesieni projekt rewaloryzacji. Obecnie ogród jest w bardzo kiepskim stanie, ale i tak nie wyobrażacie sobie jak tutaj się zmieniło przez ostatnie pół roku – Andrew zmienia to miejsce w ekologicznie czynny ogród kuchenny (warzywa, owoce, zioła i kwiaty), który swoimi płodami będzie zasilał najlepsze restauracji i najbardziej wybrednych kucharzy w Londynie. Będzie to na pewno dla niego fascynująca podróż, a i my coś ciekawego zobaczymy i na pewno wiele się nauczymy.  

Ogród położony jest na lekkim zboczu i otoczony jest ceglanym murem – sam mur może opowiedzieć nam bardzo dużo o fascynującej historii tego miejsca (zobaczcie jak widoczne są kolejne jego przybudówki – szedł wyżej i wyżej wraz z wzrastaniem zamożności właściciela) – gdyby tylko mógł opowiadać! Usłyszelibyśmy może o tym, jak to w czasach świetności Imperium Brytyjskiego uprawiano tu egzotyczne owoce (może nawet ananasy!), jak pięknie kwitły i owocowały na ceglanym murze na płasko prowadzone tu w formie wachlarza lub cordonu brzoskwinie, grusze czy czereśnie? A może nawet był tu tak zwany ‘melon court’ czyli dziedziniec melonów – bo prowadzona przez nas tutaj archeologia ogrodowa na to właśnie wskazuje. Ogród kuchenny w Keythorpe mógł być tak samo niesamowity jak ten w Zaginionych Ogrodach Heliganu. Za czasów panowania Królowej Wiktorii zapewne uwijało się tu sporo ogrodników pod czujnym okiem starszego ogrodnika, który w śnieżnobiałej koszuli i tweed’owym surducie nadzorował prace. 
Jest tu niesamowita szklarnia o bardzo ciekawym kształcie – jak zobaczyłam ją po raz pierwszy to od razu na myśl przyszedł mi genialny Joseph Paxton, który był nie tylko starszym ogrodnikiem w Chatsworth – znane są przede wszystkim jego piękne konstrukcje ze szkła – oranżerie, szklarnie i ogromne pawilony! To on zbudował w 1851 dla Wiktorii i Alberta bajeczny szklany Crystal Palace na okazję Wielkiej Wystawy. No i całkiem możliwe, że ręka Paxton’a przyłożyła się również do budowy tej szklarni. 

Była ogrzewana przez genialny system grzewczy – wyobrażam sobie jak jeszcze na początku XX wielu było tutaj pięknie.
Dzisiaj Andrew przede wszystkim oczyszcza teren z ton szkła i innych śmieci oraz z chwastów (które rosły sobie tu bezkarnie przez długie dziesięciolecia). Polepsza glebę dodając spore ilości kompostu i oczywiście ściółkuje, a jak tylko się da - to już coś sadzi. Ogród jest uprawiany w systemie non-dig.

Miejmy nadzieję, że również ta niesamowita szklarnia i inne budynki zostaną odbudowane, a mur tu i ówdzie naprawiony – wstawione bramy i uda się pozbyć najgorszego szkodnika tego ogrodu – królików. Będziemy śledzić poczynania angielskiego ogrodnika.
11 komentarzy:

 1. Jest co robić. Ale kto jak nie Andrew da radę!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, on na pewno da - tylko czasami inni zawracają głowę ... np pracodawcy hehe

   Usuń
 2. Zauroczyła mnie nazwa ogród kuchenny ;-)
  Imponujące wyzwanie dla Andrew. Sam opis pobudził moją wyobraźnię. Szklarnia robi niesamowite wrażenie.
  Naprawdę megawyzwanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Pani Renato - pozdrawiam serdecznie - jestem wilka fascynatką ogrodów kuchennych :-)

   Usuń
 3. Z chęcią bym cofnął się w czasie, aby zobaczyć ten skrawek ziemi w czasach jego świetności. Nic nie trwa wiecznie... Jestem ciekaw jak ostatecznie będzie prezentował się ten ogród i liczę na przyszłe relacje z tego miejsca. Pozdrawiam G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno :-) mnie tez fascynuje historia ogrodów, szczególnie kuchennych - bo w nich TYLE się działo, bardzo ciekawe. Pozdrawiam serdecznie K

   Usuń
 4. Cudowne, tajemnicze miejsce i ogromne wyzwanie! Pisz dalej i jak najczęściej tę fascynującą historię, to temat na książkę ☺
  Co to jest system non-dig?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hejka, kochana poczytaj tutaj:
   https://katarzynabellingham.blogspot.com/2019/10/sposob-no-dig-czyli-nie-kopiemy-gleby-i.html

   Uściski, K

   Usuń
 5. O ja cię kręcę, ile roboty! Wyzwanie nie lada, ale i satysfakcja ogromna, kiedy zaczyna się widzieć ład w nieładzie.

  OdpowiedzUsuń