czwartek, 13 stycznia 2022

Co można zrobić z fusami po kawie w ogrodzie i w domu. 

Ostatni weekend spędziliśmy rodzinnie w cudnej angielskiej miejscowości Robin Hood's Bay. Nie obeszło się oczywiście bez 'szlajania się' (jak to mówi moja Mama) po pubach i kawiarniach. I dobrze! Bo w jednej z kawiarenek zobaczyłam coś bardzo bardzo fajnego - przy napisie 

pomóżcie nam ponownie zużyć kawę

poza paczkami z fusami kawy było dużo wartościowych informacji. Jak widzę coś takiego to naprawdę serce roście - taki mały krok, ale zawsze to ważne aby nie marnować materiałów organizcnych tylko dawać im drugie życie. Nie wyrzucajcie FUSÓW!!! Fusy są bardzo wartościowe. Według ulotek (naklejonych przez pracowników kawiarni przy półeczce z torebkami fusów) jest naprawdę sporo pomysłów na ich wykorzystanie, oto kilka z nich:

 

            PIELĘGNACJA SKÓRY i WŁOSÓW:

·         Peeling dla skóry – po zastosowaniu peelingu z fusów kawy skóra czuje się podobno świeżo i jest pełna energii. Wystarczy, że delikatnymi ruchami będziemy wcierać je sobie po ramionach, nogach i gdzie tylko chcemy.

Do zrobienia prostego peelingu wystarczy zmieszać 4 łyżki fusów kawy z 2 łyżkami oleju/tłuszczu kokosowego (w temperaturze pokojowej, aby był miękki) i potem małymi porcjami nakładać na skórę i masować. Zmyć wodą. Taki peeleing można przechowywać w słoiczku z nakrętką.

·         Odmładzanie skóry twarzy – używając fusów kawy jako maseczki na twarz zapobiegamy zmarszczkom i obwisaniu (starzeniu się) skóry.

·         Choroby skóry – jeśli zmieszamy fusy kawy z kremami, które używamy na codzień do pielęgnacji skóry, to pomogą one na przykład w walce z trądzikiem.

·         Dla brunetek – zalewając fusy kawy na 15 minut gorąca wodą możecie zrobić płukankę dla włosów ciemnych oraz rudych. Płucząc w niej włosy nadamy im głębi i pięknego koloru.

 

W OGRODZIE:

·         Dodatek do kompostu – fusy kawy są bogatym źródłem azotu stanowią więc świetny dodatek do pryzmy kompostowej, będą wspomagać w niej prace mikroorganizmów nad przerabianiem materii organicznej w piękny kompost.

·         Nawóz – fusy kawy można rzucać wprost na glebę pomiędzy rośliny takie jak róże, azalie, rododendrony, gdyż są one naturalnym nawozem.

·         Przyjaciel dżdżownic – rozrzucając po powierzchni gleby w ogrodzie fusy od kawy przyciągasz dżdżownice, które jak wiadomo są bardzo pożyteczne w ogrodzie.

·         Super pomoc dla marchwi – przed wysiewami pomieszajcie nasiona marchewki z fusami kawy, w ten sposób ochronicie je przed późniejszymi atakami  połyśnicy marchwianki i dodtakowo zapewnicie glebie składników pokarmowych.

·         Odstraszacz szkodników – posyp glebę w warzywniku fusami od kawy, a tym samym pozbędziesz sie nieproszonych gości takich jak ślimaki i pchełki oraz mrówki. Jeśli wysuszysz fusy i zmieszasz je ze skórką pomarańczy, to taka miksturą zniechęci koty do załatwiania się na zagonach czy na tarasie.

·         Odstraszacz komarów – dodając fusy kawy do zbiorników ze stagnującą wodą zapobiegamy podobno rozmnażaniu się komarów.

 


 


W DOMU:

·         Usuawją przykry zapach – włóż fusy kawy do pończochy lub woreczka i umieść w rzeczach (buty) i miejscach (lodówka, zamrażarka), które brzydko pachną aby pozbyć się smrodu. Fusy można wcześniej wysuszyć w piekarniku.

·         Zamiast płynu do naczyń – tak samo jak robiliście to na obozie harcerskim z piaskiem, to możecie myć, szorować za pomocą fusów kawy i wody naczynia kuchenne.

·         Pomoc w naprawie mebli – małe zadrapania i uszczerbienia na drewnianych meblach można z powodzeniem zamaskować wcierając w nie fusy od kawy.

·         Barwnik – zagotuj fusy lub zmieszaj z gorąca wodą, a otrzymasz naturalny barwnik do wykorzystania przy farbowaniu tkanin, papieru i oczywiście jajek na Wielkanoc.

·         Poprawiacz smaku – dodając fusy kawy do potraw mięsnych i deserów wzmacniasz ich smak ... hmmm może do Tiramisu? 🙂


***

           Zostań PATRONEM Ogrodu Bellingham

                 https://patronite.pl/ogrodbellinghamBrak komentarzy:

Prześlij komentarz