piątek, 18 lutego 2022

Nowa książka „Tworzę ogród naturalny” Henka Gerritsena i Pieta Oudolfa to ogrodowa klasyka dla każdego miłośnika roślin. 

W świecie profesjonalnych ogrodników, szkółkarzy, projektantów ogrodów i architektów krajobrazu Piet Oudolf jest niekwestionowanym autorytetem i jednym z najważniejszych współczesnych projektantów na świecie. Także w Polsce inspiruje wielu wspaniałych twórców ogrodów, szczególnie tych skoncentrowanych na ekologicznych sposobach uprawy roślin. A ja mam zaszczyt być ambasadorką, konsultantką merytoryczną i autorką tekstu na okładce polskiej edycji książki Oudolf'a  “Tworzę ogród naturalny”. 
Wydanie książki „Tworzę ogród naturalny” Henka Gerritsena i Pieta Oudolfa jest dla mnie prawdziwie ekscytującym i radosnym wydarzeniem. Wyczekiwana nie tylko przeze mnie, ale przez wielu miłośników ogrodów i roślin nareszcie jest w naszych rękach. Możemy delektować się polską wersją jednej z najbardziej kultowych, wpływowych i niosących dobro książek przełomu XX i XXI wieku.

Bogato ilustrowana, przejrzyście napisana i świetnie przełożona na język polski pokazuje, jak łatwo stworzyć u siebie za oknem (nawet w donicy!) naturalny raj. Taki ogród swoim spokojem i pięknem nie tylko ukoi ludzką duszę, ale będzie też przystanią dla ptaków, motyli, pożytecznych owadów, małych zwierząt oraz milionów mikroorganizmów zamieszkujących glebę. Proponowane przez autorów rozwiązania i zestawy roślin to gotowy przepis na przepiękne rabaty, relaksujące zakątki ogrodowe i urocze, choć niesamowicie proste kompozycje.Ogrody oraz nasadzenia Henka Gerritsena i Pieta Oudolfa dzięki swojej prostocie, zwiewności oraz harmonii są dokładnie tym, czego potrzebuje zapracowany człowiek naszych czasów: zapewniają relaks i wyciszenie. I – co najlepsze – są niezwykle łatwe w pielęgnacji, która oznacza przede wszystkim… pozostawienie ich w spokoju.”
Więcej o książce: Tworzę ogród naturalny.


Wysokie, kwitnące trawy, a na ich tle kolorowe jeżówki, rudbekie, floksy, marcinki, kosaćce i ostróżki, różne kolory i struktury, feeria barw, kształtów - to istota ogrodów inspirowanych naturą, nazywanych  naturalnymi bądź naturalistycznymi. Jednym z prekursorów i propagatorów idei ogrodu naturalnego jest właśnie Piet Oudolf, którego książkę “Tworzę ogród naturalny” będziemy mogli już mieć na własność w marcu 2022 roku.

Książka “Tworzę ogród naturalny” jest przeznaczona dla wszystkich - nie tylko dla profesjonalistów, ale przede wszystkim dla ogrodników amatorów, hobbystów, dla każdego, kto chciałby w przestrzeni, którą dysponuje: na balkonie, w przydomowym ogródku, na działce stworzyć swój naturalny ogród.Zachęcam do przeczytania tej pięknej i mądrej książki i rozpoczęcia swojej przygody z ogrodami naturalnymi. 


Publikacja podzielona jest na 3 części. Pierwsza zawiera wybór i opis roślin rekomendowanych do ogrodu naturalnego, czyli ponad 500 gatunków, odmian bylin i traw ozdobnych. Razem stanowią sprawdzoną grupę roślin, z których można stworzyć ogród swoich marzeń, piękny o każdej porze roku. Druga część to praktyczne wskazówki dotyczące kombinacji roślin i doboru właściwych w zależności od warunków siedliskowych, architektury ogrodu oraz nastroju, jaki chcemy uzyskać w naszym ogrodzie. I w końcu trzecia cześć, również bardzo praktyczna, to plany nasadzeń, konkretne przykłady zaprojektowanych kompozycji, zestawień roślin pomagająch tworzyć wielkie ogrody i nieduże rabaty, pomagających zrobić pierwsze kroki ku temu, co w przyszłości może stać się cudownym, stworzonym przez siebie miejscem.
O Autorach:

 

Piet Oudolf (1944) niderlandzki ogrodnik i projektant ogrodów, współtwórca ruchu „nowej holenderskiej fali”. Mieszka i pracuje w Hummelo, małej wiosce w Niderlandach, gdzie w 1982 roku wraz z żoną Anją założył szkółkę bylin i prywatny ogród. Od tego czasu ogród w Hummelo stał się znany z eksperymentalnego podejścia i pomysłów Pieta i Anji na projektowanie nasadzeń. Oudolf bazuje na grupowaniu bylin i ozdobnych traw, tworzy strukturalne kompozycje i wykorzystuje naturalny cykl pór roku.

W swojej 40-letniej karierze Oudolf zdobył międzynarodowe uznanie jako praktyk-szkółkarz oraz projektant prywatnych ogrodów, parków i zieleni miejskiej na całym świecie. Jego ogrody High Line w Nowym Jorku, Lurie Garden w Chicago, Serpentine Gallery w Londynie, ogród na Biennale w Wenecji są przykładem niezwykłego wyczucia w tworzeniu kompozycji roślinnych i artystycznej wrażliwości. Oudolf jest również odnoszącym sukcesy współautorem wielu książek o roślinach i projektowaniu ogrodów, a „Tworzę ogród naturalny” jest jego pierwszą książką wydaną w Polsce.

Oudolf.com

 

Henk Gerritsen (1948 - 2008) holenderski artysta, projektant ogrodów, działacz ekologiczny. W 1978 założył Priona Gardens, ogród o eksperymentalnym charakterze, wzorujący się na skupiskach dzikich roślin, podziwianych podczas podróży po Europie Środkowej. „Od Henka – mówi Piet – nauczyłem się, że w nasadzeniach chodzi tak naprawdę o same rośliny, o atmosferę, którą tworzą, o sezonowość, emocje – to one się liczą; razem poznawaliśmy też odmiany, które dobrze prezentują się po przekwitnięciu, Henk setki razy zwracał mi na tę cechę uwagę i przyglądaliśmy się roślinom nie tylko w ich najlepszym momencie”. Wiedza Henka, ale też jego humor i artystyczne podejście miały duży wpływ na treść książki “Tworzę ogród naturalny”.

 

Noel Kingsbury, brytyjski pisarz zajmujący się ogrodnictwem i naukami o roślinach, projektant ogrodów. Aktywnie działa na rzecz promocji naturalistycznego projektowania krajobrazu i nasadzeń, prowadząc warsztaty i konsultacje ogrodnicze. Od wielu lat współpracuje z Pietem Oudolfem przy tworzeniu książek o projektowaniu ogrodów naturalnych.

noelkingsbury.com


Wydawnictwo 'Wytwórnia'


Opieka redakcyjna, wydawca: Magdalena Kłos-Podsiadło, tel. 509 914 357 magdalenaklos@wytwornia.com

Zamówienia, sprzedaż: Robert Podsiadło, tel. 601 403 303, wytwornia@wytwornia.com

Promocja, kontakt z mediami: Bożena Samojluk-Ślusarska, tel. 516 444 373 bozena.samojluk@wytwornia.com

wytwornia.com

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz