sobota, 3 grudnia 2022

Jak sadzić ‘cebulkową lasagne’ i jakie odmiany narcyzów wybierać do naturalizacji w trawniku – jesienne sadzenie cebulek kwitnących wiosną w naszym Ogrodzie Bellingham na Kaszubach.

 Jedno z ważniejszych jesieniennych zadań w naszym ogrodzie, to wysadzanie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Tulipany, narcyzy, krokusy i wiele innych – sadzimy na rabatach, w trawniku (do naturalizacji) i oczywiście do donic, koszy, skrzyń oraz wiader, które zimują w nieogrzewanej szklarni lub pod daszkiem domku ogrodnika. Wiosną są one rozstawiane do ogrodu po wszystkich jego zakamarkach: przy szklarni, przy ogrodowej kawiarence, przy drzwiach, schodach, przejściach, wejściach, skrzyżowaniach ścieżek … i oczywiście na ganku i na tarasie. Donice pełne kolorowych kwiatów wiosną są bezcenne i bardzo potrzebne, ponieważ u nas na Kaszubach czasami aż do połowy maja nie ma liści na drzewach i jest jeszcze bardzo zimowo. A żeby były one szczególnie gęste i kwieciste – cebulki przy sadzeniu układam w nich warstwowo, ponieważ w ten sposób mogę zmieścić ich w donicach jak najwięcej. Dodatkowo mogę połączyć ze sobą cebulki różnych gatunków, dzięki czemu donice będą wyglądały nie tylko cudnie, ale będą też kwitły przez kilka miesięcy bez przerwy. Zazwyczaj udaje mi się tak dopasować rośliny, że są atrakcyjne od marca do późnego maja, kiedy i tak czas już wymienić obsadzenia w donicach na letnie. 


Niderlandzcy hodowcy cebulek nazywają taki sposób sadzenia na cebulkową lasagne z wiadomych powodów. Układamy je w sumie jedną na drugą. Największe rozmiarowo cebule kwitnące najpóźniej sadzimy najgłębiej, przechodząc do najmniejszych i najwcześniejszych w górnej warstwie. Wyłaniające się pędy cebulek z niższych warstw po prostu zegną się i ominą wszystkie inne cebulki, na które po drodze natrafią.
Posadzone 'lasagne' zimują w nieogrzewanej szklarni.

A wiosną wyglądają tak:
Są różne kombinacje – obejmują one dwuwarstwową lasagne na przykład z narcyzów i szafirków czy z puszkinii i szafirków czy też z narcyzów i irysów żyłkowanych , ale można się rozwijać do trzech i czterech warstw z tulipanów, narcyzów, hiacyntów i krokusów. Warto eksperymentować. Przecież jest tak dużo gatunków roślin cebulowych kwitnących od marca do końca maja, a wśród nich tyle grup i odmian – można wręcz oszaleć! Możliwości jest multum, przykładowe zestawienie ukażą się w mojej książce wiosną 2023.

 


TULIPAN odm. Renown Unique

W tym roku tradycyjnie posadziliśmy na naszych Rabatach Angielskich moje ulubione tulipany pełne późne odm. Renown Unique – są naprawde przepiękne i wiele osób odwiedzających nasz ogród w maju myli je z piwoniami. Świetnie też prezentują się w bukietach i długo stoją w wazonie. Tulipany na kwiat cięty.


Ale specjalnie z myślą o tulipanach na ‘kwiat cięty’ obsadziliśmy tej jesieni po raz pierwszy calutką jedną rabatę wzniesioną (w górnym warzywniku za ławeczką) mieszanką odmian wczesnych i późnych, między innymi szczególnie godnymi polecenia odmianami: tulipan liliokształtny odm.Whispering Dreamtulipan papuzi odm. Rococo i tulipan Viridiflora odm. Doll's MinuetNaszy Ogród Angielski w maju.


Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć jak to wszystko będzie wyglądało w kwietniu i maju. O sadzeniu tulipanów i pielęgnacji naszych Rabat Angielskich opowiadam sporo na łamach mojego podcastu Naturalnie o Ogrodach, zapraszam do słuchania – co czwartek nowy odcinek podcastu.

 


W sadzie pomiędzy drzewkami owocowymi w trawie – a właściwie w łące kwietnej, która jest ścinana raz w roku w sierpniu – zawsze jesienią dosadzamy setki krokusów i narcyzów do tzw. naturalizacji czyli do naturalnego porośnięcia dzikiego obszaru w ogrodzie. Wiosenne kwiaty cebulowe kwitnące w darni to cenne urozmaicenie ogrodu i wspaniały pożytek dla wczesnych owadów.

Podstawowa technika naturalizacji jest prosta: wybiera się obszar, który chcemy obsadzić, a następnie losowo rozrzucamy cebulki na ziemi. Sadzimy je tam, gdzie wylądowały. Odstępy będą nierówne i taki jest zamysł - stworzymy naturalny, spontaniczny efekt.Narcyzy w darni można sadzić za pomoca specjalnego urządzenia do sadzenia 
cebulek lub za pomocą łopatki z podziałkąJakie cebule sadzimy w trawniku?

Najpiękniej wyglądają niskie rośliny cebulowe, które mają niezbyt duże wymagania glebowe i dobrze się rozmnażają. Cebulki pozostaną w tym samym miejscu przez kilka lat, dlatego najlepiej wybierać te gatunki i odmiany, które dobrze poddają się naturalizacji. Podstawowe rośliny z tej grupy to krokusy wielko i drobnokwiatowe, narcyzy botaniczne, cebulice syberyjskie, ranniki i śnieżniki. Na żyźniejszych glebach także przebiśniegi i tulipany botaniczne, a na bardziej wilgotnych szachownice kostkowate.

W tym roku dosadziliśmy poza krokusami botanicznymi odm. RubyGiant i wielkokwiatowymi odm. Vanguard narcyzy, które dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi i odporności na niskie temperatury najlepiej nadają się do naturalizacji. Oto odmiany:

- Pipit

- Jetfire

- Baby moon

- Bell song

- Horn of plenty

Czy w każdym trawniku możemy sadzić cebulki?

Przy sadzeniu cebulek rodzaj trawnika nie ma znaczenia, ale z pewnością nie należy planować nasadzeń w miejscach intensywnie uczęszczanych, okresowo podmokłych lub wymagających ciągłego koszenia. Rośliny cebulowe, nawet te dzikie nie są odporne na deptanie i nie znoszą zalegającej wody (gniją). Aby dobrze kwitły przez kolejne lata, ich liście muszą brać udział w gromadzeniu substancji zapasowych – dlatego nie można ich skosić bezpośrednio po kwitnieniu, lecz najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

 

Czy można posadzić cebulki nie niszcząc trawnika?

Oczywiście. Wystarczy zastosować technikę wycinania płatów darni za pomocą ostrego noża przy sadzeniu mniejszych cebulek takich jak krokusy. Jeśli okrojoną z trzech stron darń odegniemy delikatnie do góry, uzyskamy idealne miejsce do sadzenia cebul. Głębokość sadzenia cebulek powinna być trzy razy większa, niż wysokość cebuli – w obliczeniach należy uwzględnić także grubość darni. Po wysadzeniu cebul darń należy wpasować w wycięte miejsce, docisnąć i obficie podlać. Po takim zabiegu ślady na trawniku są nieznaczne i zanikają w ciągu tygodnia lub dwóch. Narcyzy w darni można sadzić za pomoca specjalnego urządzenia do sadzenia cebulek lub za pomocą łopatki z podziałką

 

Czy cebule w trawniku należy specjalnie nawozić?

Wieloskładnikowy nawóz naturalny taki jak obronik granulowany oraz wióry rogowe należy podrzucać roślinom wiosną podczas kwitnienia.
Udanego sadzenia cebulek i zapraszamy do naszego ogrodu w odwiedziny w czasie kwitnienia tych wszystkich wiosennych piękności w kwietniu i w maju 2023 roku. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz